Göreve geldiğinin 90’ıncı gününde basının karşına çıkan İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya açıklamalarıyla 90’lı yıllarda çetelerle mücadeleyi bu sefer 2023 versiyonu ile gözler önüne sermiş oldu.

90’lı yıllardaki çeteler bu günkü gibi çok sayıda cinayetin faali değillerdi en azından raconları vardı, bu günün suç dünyasında ne racon var ne sınır tanıyorlar para kazanmak için her yol onlar için mubah.

İçişleri Bakanının değişmesinin bir siyasi irade olmadığını ve müesses nizamın bir kararı olduğunu yazmıştım, aradan geçen 90 günde İçişleri Ali Yerlikaya önce bakanlıktan başlayarak öylesine yerlere dokundaki bürokrasi ve suç çeteleri işledikleri suçların açığa çıkmaması için ya yurt dışına kaçıyorlar veya şimdilik gün yüzüne çıkmamış infazlarla izleri silmeye çalışıyorlar.

Ankara gece âleminin baronu haline getirilen Ayhan Bora Kaplan yurt dışına kaçmak üzereyken polis operasyonu ile yakalandı, bu operasyonun bin kişiyi kapsayacağı kulislerde dolaşılırken Kaplan’ın ifadesi direkt mesaj gönderir gibi basına sızdırıldı. Fakat asıl ülke gündemini sarsacak detay paylaşılmadı.

Örneğin Sinan Ateş’i katledenlere Ankara’da Ayhan Bora Kaplan’a ait bir çiftlikte atış talimi yaptırdıkları kayıtlara geçmişti, polis sorgulamada acaba bu konuyu sordu mu?

Ayhan Bora Kaplan operasyonunun en can alıcı yanlarından birisi Sinan Ateş suikastı olabilir mi?

Sinan Ateş suikastı, Tetikçilerin çiftlik ‘te atış talimi

Evet; Ankara Emniyetinden sızan kulis bilgilerine göre Sinan Ateş suikastında tetikçilerin kimler tarafından kendisine ait çiftliğe getirildiği soruldu. Kaplan’ın pazarlık karşılığında konuyu ifşa edeceği kulislerde konuşuluyor ama bilgi şimdilik teyide muhtaç diyelim.

Peki, Bora Kaplan ilerleyen günlerde Ateş suikastına karışan isimlerden eski Mersin Milletvekili Olcay Kılavuz‘un ismini ifşa eder mi?

Bekleyip görelim.

Emniyet Genel Müdürü değiştiğinde Genel Müdürlük binasında kapılar değiştiği parmak izi kontrolü getirildiği basına sızdırılmıştı buna rağmen operasyon yapılacağı haberini Ayhan Bora Kaplan’a emniyet içinden kim haber verdi?

Ayhan Bora Kaplan’ın 137 sayfalık ifadesinde dikkat çeken iki isim ön plana çıkıyor. 15 Temmuz hain darbe girişimin kilit ismi olarak aranan Adil Öksüz’ün serbest kalmasında rolü olduğu gerekçesiyle yargılanan sonrasında beraat eden ve dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından Ankara Organize Suçlar Müdürlüğüne getirilen Alp Aslan ve dönemin Ankara Başsavcısı şimdilerde Yargıtay Üyesi Yüksel Kocaman isimleri. Kaplan bu iki isme rüşvet verdiğini de ifadesinde söylemiş ama kendisine kimlerin operasyon haberini verdiğini şimdilik söylememiş.

Bora Kaplan operasyonu sonrasında Yunanistan’da 43 saniyede araç içinde altı kişi infaz edildi. Yunan istihbaratı olay sonrasında hava limanında MİT’ten ihraç edilmiş Süleyman D. Gözaltına aldı. Bu çeteler için Yunanistan neden önemli?

Yunan gizli servisinin Türkiye müşterileri kimler sorusunu sormak gerekiyor, işte yazımızın başlığında Yerlikaya suç dünyasını yerle bir ediyor derken Yunanistan ve Türkiye deniz sınırında geçmişte yaşananlara dikkat çekmek isterim zira Bora Kaplan’ın bu konularda önemli rol aldığı gündem olmuştu ve Sinan Ateş suikastı sonrasında Marmaris’te teknede yakalanmıştı.

Ülkenin yıllık bütçesi kadar paranın döndüğü bu suç dünyasının dengelerini değiştirmeye başlayan ve devletin gücünü enselerinde hissettiren İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya bu kaynağın yurtdışı bağlantılarına da uzanıyor şüphesiz Yunanistan’da altı kişinin infazını kan davası olarak göstermek sadece bir algıdan ibaret çünkü infaz edilenlerin çok sayıda infaz gerçekleştirdikleri kayıtlarda mevcut.

Mesele kimler tarafından azmettirildiler işte düğüm burada çözülürse kıyamet o zaman kopacak. Çok sayıda çete çökeceği gibi suç dünyasından nemalanan bürokrat ve siyasetçide açığa çıkmış olacak.

Atilla SAĞIM

Bursa Gündem