Buna tuhaf bir tesadüf diyebilir miyim bilmiyorum; Ülkü Ocakları başkanı olduğu dönemde Ateş’in genel sekreteri olan Çağrı Ömer Özdemir, Ateş’in vefat ettiği sırada görevde olan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın akrabasıdır.

 

Eski Ülkü Ocakları Sinan Ateş’in Ankara sokaklarında suikaste uğramasının üzerinden neredeyse sekiz ay geçti. Her ne kadar bazı çevreler toplumda saldırının “siyasi suikast” olmadığı izlenimini yaratmaya çalışsa da; Soruşturma kapsamında 23 şüpheli halen tutuklu!

 

Adi kamu düzeni ihlali sayılan cinayetlerde bu pek sık karşılaşılan bir durum değil. Cumhuriyet savcısı ve polisin yaptığı soruşturmada elde edilen bilgiler, cinayetin iddia edildiği gibi basit bir silahlı soygun olmadığını kanıtlıyor. Ayrıca bazı buluntular düzenli bir yapının varlığına işaret etmektedir. Bazıları saldırının idealist toplum içindeki bir oyun olduğunu söylüyor.

Soruşturmanın siyasetin gölgesinde kalmasının en önemli nedeni, ortaya çıkmasından korkulan organize yapıdır. T24’ten Asuman Aranca, 4 Ağustos’ta yazdığı yazıda davanın nerede durduğunu kamuoyuna açıkça anlattı. Aslında soruşturmaya ilişkin bilgiler perde arkasına da yansıyor. Maalesef dosyaların gizli tutulması kararı şu anda bu bilgilerin kamuya açıklanmasını engellemektedir.

 

Sinan Ateş Cinayeti Soruşturması Ne Durumda?

Sinan Ateş Cinayeti Soruşturması Ne Durumda?

Emniyet Müdürü ile Ülkü Ocakları Genel Sekreterinin Akrabalığı

Öncelikle daha önce pek konuşulmayan bir konuya değinmek istiyorum. Garip bir tesadüf diyebilir miyim bilmiyorum; Ülkü Ocakları başkanı olduğu dönemde Ateş’in genel sekreteri olan Çağrı Ömer Özdemir, Ateş’in vefat ettiği sırada görevde olan Ankara Emniyet Müdürü Servet Yılmaz’ın akrabasıdır. Kaynaklarım Özdemir ile Yılmaz’ın “kuzen” olduğunu söylüyor. İdealist camiaya ve MHP genel merkezine yakınlığıyla tanınan Yılmaz, Ateş’i de şahsen tanıyor. Bazen Ateş’le uzun sabah yürüyüşleri yapacak kadar yakın olduğumuzu biliyoruz.

Bu kadar yakın bir ortamda, Ateş gibi toplumun nüfuz sahibi bir ismine silahlı saldırı planlayanların kör kalmasını nasıl açıklayabiliriz?

Almanya’dan İfade Vermeye Çağrıldı

Yukarıda linkini bıraktığım T24 muhabiri Asuman Aranca’nın bildirdiğine göre duruşma öncesinde davayı yürüten Ankara Başsavcı Yardımcısı Durdu Özer, Ateş’e yakın ve ülkücü camiada tanınan isimlere danışmıştı. Ateş’in yakın zamanda yaşadığı Almanya’dan gelen akrabası Ömer Zengin, Başsavcı Yardımcısı Özer’e cinayetle ilgili bildiklerini ve Ateş’in öldürülmeden önce yaşadıklarını anlattı.

Özer’in “yetkin” olarak nitelendirdiği bir diğer isim ise Ateş döneminde Mersin Ülkü Ocakları’nın başkanlığını da yapan Çağrı Ünel. Mersin’de kendisine düzenlenen saldırıda idealist cemaat üyesi Emrullah Kaplan’ı öldürdüğü iddiasıyla yargılanan ve yerel mahkemece hapis cezasına çarptırılan Ünel, yılında tutulduğu cezaevinde Başsavcı Yardımcısı Özer’in sorularını yanıtladı. Açıklamayı SEGBİS üzerinden iletti. Ve bu açıklama da diğerleri gibi arşivlendi. Ayrıca okuduğunuz bölümde de belirttiğim gibi Ülkü Ocakları Başkanı iken Ateş’in sağ kolu olan Genel Sekreter Çağrı Ömer Özdemir, Zengin ve Ünel gibi Başsavcı Vekili Özer’in davayla ilgili sorularını yanıtladı. . .

Tolga Şardan | Büyüteç

Tolga Şardan | Büyüteç